Kontakt
TĘCZOWA AKADEMIA PRZEDSZKOLAKA - Samorządowe Przedszkole nr 123 w Krakowie


ponad 4 lat temu

„Bajka jest magicznym lustrem pozwalającym dziecku inaczej spojrzeć na to,
co wydaje się trudne i nie do pokonania”
Maria Molicka

 

Regulamin Międzynarodowego Projektu Czytelniczego
„Magiczna moc bajek” czyli Bajkowa podróż do krainy wartości i dziecięcej wyobraźni


Projekt jest odpowiedzią na realizację podstawowych kierunków polityki oświatowej Ministerstwa Edukacji Narodowej w roku szkolnym 2019/2020 oraz założeń podstawy programowej wychowania przedszkolnego

I. Krótki opis Projektu

„Dawno, dawno temu, za siedmioma górami za siedmioma lasami…”, - zapewne wszyscy pamiętamy te słowa, napawające radością i ciekawością, za nimi, bowiem zawsze kryła się fascynująca opowieść. Niezmiennie wiadomo, iż bajki były od zawsze sposobem na przekazywanie dzieciom wiedzy i zasad moralnych. Wspólne czytanie bajek z dorosłymi wywiera duży wpływ na rozwój małego człowieka. Bajki pomagają dziecku poznawać i nazywać własne emocje oraz podpowiadać sposoby radzenia sobie z nimi. Odpowiednio dobrana literatura dziecięca wzbogaca wiedzę, rozwija intelekt, jest źródłem rozrywki i zabawy. Mądre książki są też nośnikami ważnych uniwersalnych wartości moralnych. Potrzeba kontaktu z książką nie powstaje u dziecka spontanicznie, stąd musi ją wzbudzić nauczyciel lub rodzic w procesie wychowania. Dlatego jednym z zadań przedszkola jest m.in. rozbudzenie zainteresowań czytelniczych. Poprzez utożsamienie się z bohaterem, dzieci są w stanie przepracować różne, trudne dla siebie sytuacje, poradzić sobie z przykrymi emocjami. Nabywają nowych umiejętności społecznych i emocjonalnych, łatwiej im identyfikować swoje przeżycia. Czytanie uczy odróżniania dobra od zła, dostarcza pozytywnych wzorców, wpływa na rozwój uczuć i zachęca do refleksji nad konsekwencjami własnych słów i czynów. „Czym chleb dla ciała tym, baśń dla duszy ”, - tymi słowami można podsumować rolę baśni w wychowaniu dziecka.

        Dzięki czytaniu odpowiedniej literatury dziecko staje się lepsze, bogatsze wewnętrznie, pragnie, aby zawsze tryumfowało dobro
i sprawiedliwość. Dzięki bajkom i baśniom dziecko zaspokaja swoje potrzeby psychiczne – poczucie, że jest kochane, akceptowane
i bezpieczne. Bajki i baśnie dają mu wsparcie, poczucie siły i nadzieję.
Inspiracją do napisania Projektu stały się książki Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej pt. „Z dzieckiem w świat wartości” oraz „Wychowanie przez czytanie”.

II. Organizator Projektu

Organizatorem Międzynarodowego Projektu Czytelniczego „Magiczna moc bajek” jest Bajkowe Prywatne Przedszkole w Jaśle.
Autorkami Projektu są nauczycielki wychowania przedszkolnego: Anna Zielińska - Bajkowe Prywatne Przedszkole w Jaśle Ludmiła Fabiszewska - Miejskie Przedszkole Nr 2 im. Juliana Tuwima w Aleksandrowie Łódzkim.

III. Założenia Projektu

1. Cele ogólne Głównym celem Projektu jest promowanie wśród dzieci czytania bajek i baśni jako sposobu na ich rozwój, kształcenie, zdobywanie wiedzy i wychowanie szczęśliwego człowieka oraz kształtowanie postaw społecznych u dzieci w wieku przedszkolnym wobec osób z niepełnosprawnością.

2. Cele szczegółowe

? Upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci.

? Kształtowanie postaw. Wychowanie do wartości.

? Przekazywanie za pośrednictwem Literatury wartości moralnych.

? Wyzwalanie pozytywnych emocji (radości, zadowolenia, poczucia bezpieczeństwa).

? Rozwijanie wyobraźni, koncentracji i uwagi, zdolności twórczego myślenia.

? Wspomaganie wszechstronnego rozwoju dziecka.

? Kształtowanie postawy empatii wobec osób niepełnosprawnych.

? Przedstawienie dzieci z niepełnosprawnością jako wartościowych ludzi, którzy chcą się bawić, śmiać, uczestniczyć w życiu grupy.

3. Termin realizacji

Projekt będzie realizowany w terminie: październik 2019 - maj 2020.

4. Zasady uczestnictwa

? W projekcie mogą wziąć udział Przedszkola, oddziały przedszkolne przy Szkole Podstawowej z całej Polski oraz zagranicznych placówek polonijnych.

? Zadania mają formę propozycji, do wyboru. Można więc dostosować je do możliwości i potrzeb grupy oraz realizować własne pomysły, zachowując przy tym myśl przewodnią poszczególnych modułów.

? Zadania projektowe można wykonać w grupie przedszkolnej, w kilku grupach, z całą placówką.

? Projekt jest programem elastycznym, otwartym, przeznaczonym dla nauczycieli, którzy są kreatywni, twórczy, potrafią dostosowywać treści do indywidualnych potrzeb i możliwości dziecka, nie boją się wprowadzać do zajęć własne pomysły. Nauczyciele powinni zachęcić dziecko do aktywnego badania i odkrywania rzeczywistości, swoich możliwości, do doświadczania i przeżywania, do utożsamiania się z innymi i z ich problemami. Tak zdobyta wiedza i umiejętności są najtrwalsze i najwartościowsze.

? Zrealizowane zadania będą opublikowane przez uczestników na grupie projektowej w dowolnej formie: opis, zdjęcia, prezentacja, wiersz, opowiadanie – celem potraktowania grupy projektowej, jako źródła pomysłów, inspiracji i wymiany doświadczeń.

? Nauczyciele, którzy decydują się na udział w Projekcie akceptują Regulamin i zasady przetwarzania danych przez Facebooka.

? Nauczyciele, którzy zdecydują się na uczestnictwo w Projekcie zobowiązani są do uzyskania zgody rodziców na udział dziecka w Projekcie i przechowywania oświadczeń w dokumentacji projektu.

? Nauczyciele publikując relację z realizacji zadań projektowych zobligowani są do zamieszczania materiałów, które nie zawierają informacji ani wizerunku osób umożliwiających ich identyfikację (nie zawierają danych osobowych). ?

Aby uzyskać Certyfikat uczestnictwa należy:

? wykonać przynajmniej 2 zadania z każdego modułu

? 4 zadania z „Innych działań Projektowych” ( zadania można zrealizować w czasie trwania Projektu)

? Certyfikaty będą do pobrania ze strony Bliżej Przedszkola po wcześniejszym wypełnieniu formularza.

? Formularz należy wypełnić i wysłać do dnia 15 czerwca 2020 r. (link do formularza zostanie podany w maju 2020 r.)

? Placówki, które zrealizują wszystkie zadania, zostaną specjalnie nagrodzone w drodze konkursowej weryfikacji! ? Szczegóły techniczne, dotyczące bieżącej realizacji Projektu, będą na bieżąco zamieszczane na stronie Projektu.

? Udział w Projekcie jest bezpłatny.

5. Sposoby realizacji Projektu

Projekt będzie w całości realizowany i koordynowany za pomoc mediów społecznościowych. Na Facebook’u utworzona została grupa „Magiczna moc bajek” – Międzynarodowy Projekt Czytelniczy” (link do grupy: https://www.facebook.com/groups/488002891977381/) Dołączenie do grupy jest jednoznaczne z chęcią wzięcia udziału w Projekcie. Osoby, które z jakichkolwiek powodów zdecydują, że nie mogą wziąć udziału w Projekcie, prosimy o opuszczenie grupy. Na grupie projektowej będą również pojawiały się wszelkie informacje dotyczące przebiegu realizacji Projektu. Członkowie tej grupy będą mogli wymieniać się doświadczeniami, informacjami, własnymi przemyśleniami, relacjami z przebiegu Projektu, zdjęciami.

6. Harmonogram wdrażania Projektu

Moduł I- „Szanuję drugiego człowieka” PAŹDZIERNIK 2019

Proponowana literatura

? „Kopciuszek”, J.W Grimm

? „Brat i siostra – bajka o pomaganiu innym i szacunku dla starszych” (książki „Bajkoterapia" pod redakcją K. Szeligi (Oficyna Wydawnicza „Impuls”, 2010))

? „Bon czy ton. Savoir-vivre dla dzieci”, G. Kasdepke, Literatura, Łódź 2010

Przykładowe działania

1.„Pomocnicy Kopciuszka”- zorganizowanie quizu wewątrzprzedszkolnego.

2. „Międzypokoleniowe działania” - zabawy kulinarne z seniorami.

3.„Ja potrzebuję ciebie –Ty potrzebujesz mnie –każdy jest ważny –mały, duży i starszy”- Koncert dla seniorów w wykonaniu przedszkolaków z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych.

4. „W każdym wieku w duszy gra…”-Warsztaty artystyczno - muzyczne z seniorami.

5. „Pracuś” - zaprojektowanie grupowej odznaki (celem nagradzania na koniec dnia najbardziej pomocnego przedszkolaka). 6. „Kopciuszek zaprasza na bal” – zorganizowanie muzycznej zabawy dzieci z rodzicami (konkursy, tańce, zabawy muzyczne).

7. „Zaczarowana dynia” – zorganizowanie wystawy prac na najciekawszą karocę z dyni.

8. „Kryształowy pantofelek” - konkurs plastyczny dla dzieci z rodzicami (dowolna technika).

9. „W naszej sali w czterech kątach każdy sam po sobie sprząta” – zorganizowania Dnia Czyścioszka (generalne sprzątanie Sali przedszkolnej przez przedszkolaków).

Moduł II -„Kto to jest Przyjaciel?” LISTOPAD 2019

Proponowana literatura

? „Kubuś Puchatek”, A.A. Milne

? „Królowa Śniegu”, H.Ch.Andersen

? „Przyjaciele”, G. Kasdepke

? „Dzień czekolady”, A. Onichimowska

? „Franklin mówi „Kocham cię”, Brenda Clark-Franklin

Przykładowe działania

1. „Kto to jest przyjaciel?”- rozmowa na temat utworu literackiego: bohaterowie, ich zachowanie, stosunek emocjonalny dziecka do postaci utworu, wyodrębnienie zdarzeń oraz określenie miejsca; nastrój w utworze: radość, smutek, elementy humorystyczne, morał, wnioski, wyjaśnienie znaczenia słowa PRZYJACIEL.

2. „W poszukiwaniu Przyjaciela”- zaprojektowanie gry planszowej „W poszukiwaniu Kaja”.

3. „Z Przyjacielem na koniec świata” – zorganizowanie podchodów na placu przedszkolnym, w parku miejskim, w okolicy przedszkola („czytanie map” i wykonywanie po drodze różnych zadań” – można zorganizować, jako konkurencje z inną grupą przedszkolną lub z dziećmi z innej placówki).

4. „Kwiat przyjaźni” – wykonanie grupowej pracy plastycznej (każdy płatek oznacza cechy dobrego przyjaciela – np. lojalność, szczerość, życzliwość).

5. „Przepis na przyjaźń” – układanie, tworzenie własnej baśni o prawdziwym przyjacielu, samodzielne wykonanie ilustracji przez dzieci (zadanie może być wykonane razem z rodzicami).

6. „Puchatek szuka Przyjaciela” – zawody sportowe w parach przyjaciół (w papierowych beczkach są ukryte konkretne zadanie do wykonania: przeturlać beczkę (lub piłeczkę), ułożyć pocięty obrazek „słoik miodu” w całość, nakarmić przyjaciela, narysować jeden drugiego z zawiązanymi oczyma, przebiec do mety razem w obręczy itd.).

7. „Chciałem się tylko upewnić, że jesteś” – burza mózgów: „Co oznacza ten cytat ?”. Ocenianie postępowania swojego i innych z wyeksponowaniem pozytywnych cech, wyrażanie swoich emocji i przeżyć.

8.„Moja Pani - moim Przyjacielem” – rozwiązywanie zagadek, ułożonych przez nauczyciela, na temat dzieci z grupy, z szczególnym wyodrębnieniem pozytywnych cech każdego przedszkolaka.

Moduł III „Czy inny znaczy gorszy” GRUDZIEŃ 2019

Proponowana literatura

? „Brzydkie kaczątko”, H.CH. Andersena

? „Dziewczynka z zapałkami”, H.CH. Andersena

? ,,Bajka o słoniku Bartusiu i jego krótszej nóżce”, Jolanta Nartowska

Przykładowe działania

1. „Czy inny znaczy gorszy?”- zajęcie tematyczne: próba odpowiedzi na pytanie; wyjaśnienie pojęć tolerancja, akceptacja na podstawie bajki „Brzydkie kaczątko” H.CH. Andersena.

2. „Taniec kaczuszek”(młodsze dzieci), Taniec łabędzi (starsze dzieci” – nauka prostego układu tanecznego.

3. „Jezioro Łabędzie” – grupowa praca plastyczna – po obejrzeniu fragmentu baletu, malowanie piórami jeziora na tapecie.

4. „Zaczarowane zapałki” – inscenizacja, drama, przedstawienie świąteczne na motywach baśni z ewentualną zmianą zakończenia - celem uwrażliwienia na ludzką krzywdę i niedolę.

5. „Wszystkie dzieci nasze są” – zabawa muzyczna na podstawie piosenki Majki Jeżowskiej „Kolorowe dzieci” – próba ekspresji wrażeń poprzez ruch, taniec, muzykę dzieci z różnych kontynentów.

6. „Kartka świąteczna dla Przyjaciela z daleka” – wykonanie i wysłanie świątecznych kartek do dzieci z zaprzyjaźnionych przedszkoli z zagranicy.

7. „Zimowy sen Kubusia Puchatka” nocowanie w przedszkolu, – czyli, jak zaakceptować, że ktoś jest inny.

Moduł IV "Jesteśmy Razem, pomagamy sobie Wzajemnie" -Różne rodzaje niepełnosprawności STYCZEŃ 2020 Proponowana literatura

? „Leon i jego nie-zwykłe spotkania”, A. Battek

? „Tuż pod moim nosem”- praca zbiorowa (Fundacja Oswoić Los)

? „Bajki bez barier”- seria bajek dotyczących niepełnosprawności

Przykładowe działania

1. „Niespodzianka”- przygotowanie niespodzianki dla chorego kolegi-koleżanki, np. wspólna praca plastyczna/ laurka (np. Marzycielska Poczta, Akcja Wylosuj Anioła).

2. „Magiczne słowa i gesty” – kalambury - czy możliwa jest komunikacja bez użycia mowy?

3. „Niepełnosprawność nie jest zaraźliwa”- warsztaty integracyjne/udział w warsztatach terapii zajęciowej.

4. „Tolerancja zbliża ludzi” – zajęcia otwarte z Rodzicami – rozwiązywanie zagadek, konkursy, wspólne gotowanie.

5. „Rozmawiajmy – pomagajmy” – utworzenie Kodeksu, „Kto, co i jak może pomóc” (pies przewodnik, podjazd dla niepełnosprawnych, przejście przez ulicę, pomoc w zakupach itd.)

6. „Budujemy ciszę” – zajęcie tematyczne o ludziach słabosłyszących. Nauka piosenki „Budujemy ciszę”.

7. „Inny – znaczy lepszy” – obejrzenie fragmentu filmu edukacyjnego o paraolimpiadzie lub o niezwykłych dokonaniach osób niepełnosprawnych (malowanie stopami).Zaproszenie do placówki paraolimpijczyka.

8. „Książeczka sensoryczna” – stworzenie kilkustronicowej książeczki sensorycznej na podstawie wybranej bajki/opowiadania.

Moduł V „Czy warto kłamać?” LUTY 2020

Proponowana literatura

? „Pinokio”, C. Collodi

? „Nowe szaty cesarza”, H.Ch. Andersen

? „Czy warto kłamać? Czyli o tym, że prawda zawsze wychodzi na jaw”, N. Most

? „Lena. Ile waży kłamstwo?”, S. Serreli

? „Ruthie i jej kłamstewka”, L. Rankin

Przykładowe działania

1.„Jak Pinokio stał się dobrym chłopcem?” – prezentacja multimedialna - poznajemy historię drewnianego pajacyka.

2.„Dlaczego Pinokio ma długi nos?”- zabawa „prawda czy fałsz” - malowanie „przedłużanie” nosków za każdym razem, kiedy nauczyciel przeczyta nieprawdziwą informację, mierzenie krokami długości itd.

3. „Drewniany pajacyk” - warsztaty stolarskie - wykonanie prostej zabawki z drewna.

4. „Nowe szaty cesarza” – wskazanie morału płynącego z baśni podczas projektowania i wykonania z różnych skrawków materiału „prawdziwej szaty cesarza”, zorganizowanie wystawy prac.

5. „Do czego służy „Wariograf?”- spotkanie z policjantem.

6. „Małe kłamstwo to duży problem - czy warto kłamać?" - zajęcia biblioteczne na podstawie znanych polskich przysłów o kłamstwie.

7. „Zakłamany dzień”- dzień w przedszkolu, w którym wszystko jest na opak (błędne (humorystyczne) informację dla rodziców, pomylone zadania do wykonania, na sali nieprawidłowe hasła lub ilustracje, itd. – według pomysłów dzieci i nauczycieli). Podsumowanie, refleksja tematyczna – czy łatwo jest żyć w kłamstwie.

8. „Piosenka o kłamstwie” – ułożenie razem z dziećmi prostej piosenki i melodii.

Moduł VI „Strach ma wielkie oczy” MARZEC 2020

Proponowana literatura

? „Strach ma wielkie oczy, czyli o tym, że każdy się czasem boi”, N. Moost

? „Strach ma wielkie oczy”, G. Wolszczak

? „Franklin boi się ciemności”, P. Bourgeois, B. Clark

Przykładowe działania

1. „Strach ma TYLKO Wielkie oczy”- teatr cieni.

2. „Nie warto się bać, strach trzeba pokonywać” – podchody z rodzicami, pokonywanie różnych przeszkód terenowych.

3. „Był sobie Strach” – malowanie farbami według inwencji twórczej dzieci przy nagraniu J.S.Bach „Toccata”.

4. „Strachy z komputera” – pogadanka z rodzicami, zwrócenie uwagi na niewłaściwe bajki (przemoc, agresja, duchy, potwory, wulgaryzmy, złe zachowania), oglądane przez dzieci, zaakcentowanie problematyki uzależnień od telewizora, tabletu, komputera, telefonu.

5. „Strach jest potrzebny” – zaprezentowanie różnych scenek z życia, wymagających ostrożności, uwagi i roztropności, zaznaczenie przez nauczyciela różnych sytuacji życiowych, w których występuje uzasadniony lęk czy obawy.

Moduł VII „Chciwość nie popłaca” KWECIEŃ 2020

Proponowana literatura

? „O rybaku i złotej rybce”, J. i W. Grimm

? „Fałszywe łzy”, J. Afanasjew

? „Chciwość osła”, A. Fredro

Przykładowe działania

1. „Nasze prośby do złotej rybki” – dziecięce marzenia do spełnienia – wystawa rysunków, o czym marzą dzieci z naszej grupy.

2. „Dziecięce marzenia” – nauka piosenki.

3. „Podziel się tym, co masz” – zorganizowanie zbiórki książek/ zabawek dla Domu Dziecka, szpitala, świetlicy.

4. „Chciwość i oszczędność – to dwie różne bajki” – pogadanka tematyczna z wykorzystaniem ilustracji „Jak można oszczędzać”, kształtowanie szacunku do pieniędzy i pracy zarobkowej, wyjaśnienie i utrwalenie powiedzenia „grosz do grosza”.

5. „Pieniądze szczęścia nie dają”- spotkanie warsztatowe: prezentacja multimedialna „Jak powstają pieniądze”, zaprojektowanie własnych banknotów.

6. „W królestwie złotej rybki” – burza mózgów, co dzieci zmieniłyby na lepsze w otaczającym ich świecie, gdyby były złotą rybką.

Moduł VIII „Obcy - nieznajomy” MAJ 2020

Proponowana literatura

? „O wilku i siedmiu koźlątkach”, J. i W. Grimm

? ,, Czerwony Kapturek”, J i W.Grimm

? „Jaś i Małgosia”, J. i W. Grimm

Przykładowe działania

1. „Trzeba się zawsze mieć na baczności, słuchać rodziców i nie dać się zwieść pozorom”- uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw wynikających z samowolnego otwierania drzwi nieznajomym.

2. „Nie rozmawiaj z nieznajomym, słuchaj dorosłych” – przygotowanie krótkich scenek tematycznych lub inscenizacji celem utrwalenie prawidłowych schematów zachowań, podczas spotkania z obcym nieznajomym.

3. „Wspólnie przestrzegamy – dzieciom pomagamy” - przygotowanie dla rodziców tematycznej broszurki (celem utrwalenia zasad także w domu).

4. „Wszędzie są dobrzy i źli ludzie” – drama, pokazanie dzieciom, że osoba pozornie „ładna, uśmiechnięta i pogodna” może być bardzo niebezpieczna.

5. „Historia rodzeństwa, które zgubiło się w lesie” – ułożenie z dziećmi pozytywnego zakończenia historii, powiązanie treści utworu z doświadczeniem i przeżyciami dziecka, utrwalenie zasad postępowania i telefonów alarmowych.

6. „Mapa, gdzie mnie nie ma” – utworzenie z dziećmi „mapy niebezpiecznych miejsc”, gdzie najłatwiej można się zgubić (centrum handlowe, dworzec, plaża, park rozrywki).

 

Inne działania Projektowe *

„Kącik Projektowy” - zaaranżowanie w placówce

* „Siła drobnych gestów” – 21listopada - „Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień”- wysłanie kartek z pozdrowieniami dla seniorów (np. Dom Spokojnej Starości, Dziennym Dom Pomocy dla Osób Starszych, Uniwersytet Trzeciego Wieku).

* Międzynarodowy Konkurs Plastyczny - wzięcie udziału w konkursie (szczegóły w styczniu 2020 r.).

*„Zaczarowana zakładka” - wykonanie zakładki do książki z okazji Międzynarodowego Dnia Książki - 2 kwietnia - i wysłanie do Organizatora Projektu do końca marca 2020r. na adres: Bajkowe Prywatne Przedszkole, ul. Kochanowskiego 6, 38-200 Jasło z dopiskiem „Zaczarowana zakładka” - celem stworzenia mapy czytelniczej.

* „Poradnik savoir– vivre wobec osób niepełnosprawnych” – wykonanie poradnika z dziećmi lub rodzicami z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych – 3 grudnia.

* „Dzień Kolorowej Skarpetki”- zainicjowanie w całej placówce akcji „Załóż kolorowe skarpetki” i przeprowadzenie zajęć integracyjnych z okazji Światowy Dzień Zespołu Downa - 21 marca.

* „Na niebiesko dla autyzmu” - zorganizowanie niebieskiego marszu -zwrócenia uwagi na problem osób autystycznych, Światowy Dzień Świadomości Autyzmu - 2 kwietnia.

* Rozpoczęcie/nawiązanie współpracy z Uniwersytetem Trzeciego Wieku.

* Odwiedziny pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej.

* „Najpiękniej czyta moja mama i mój tata” - włączenie rodziców do aktywnej i systematycznej współpracy w realizację Projektu.

* „BAJKA TERAPEUTYCZNA” – napisanie wspólnie z dziećmi bajki o charakterze terapeutycznym z uwzględnieniem schematu jej budowy (zakres tematyczny, wybór problemu, trudności, niepowodzenia – w odpowiedzi na potrzeby i oczekiwania grupy lub wg uznania autora- szczegółowe informacje zostaną umieszczone w grupie projektowej).

7. OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH

Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016), dalej zwanego RODO informujemy, że:
Administratorem danych osobowych jest Bajkowe Prywatne Przedszkole w Jaśle z siedzibą przy ul. Kochanowskiego 6, 38-200 Jasło,
z którym możesz kontaktować się poprzez adres e-mail: dyrekcjabajkoweprzedszkole@onet.pl lub telefonicznie – 504 074 864. Administrator powołał Inspektora Ochrony Danych z którym można się kontaktować za pośrednictwem adresu e-mail: iod.edu@o2.pl. Dane osobowe przetwarzane są w celu realizacji Projektu na podstawie: - art. 6 ust. 1 lit. b) RODO, ponieważ przystąpienie do grupy projektowej jest formą zawarcia umowy dotyczącej uczestnictwa w projekcie, - art. 6 ust. 1 lit. a) RODO, ponieważ dokonanie zgłoszenia i przystąpienie do grupy z prywatnego konta użytkownika traktowane jest jako wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych, - art. 6 ust. 1 lit. f) RODO, gdyż przetwarzanie danych jest niezbędne do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez Administratora. Celem takim jest prowadzenie działalności edukacyjno-informacyjnej. Podanie danych jest dobrowolne, ale status członka grupy projektowej (zgłoszenie placówki) jest konieczny do uczestnictwa w Projekcie. Okres przetwarzania Pani/Pana danych osobowych związany jest z określonymi celami ich przetwarzania. Dane przechowywane będą nie dłużej niż jest to niezbędne dla prawidłowego wykonania projektu, do czasu rezygnacji z uczestnictwa w jego realizacji tj. w przypadku opuszczenia grupy. W związku z przetwarzaniem danych przysługują Pani/Panu w zakresie określonym w przepisach powszechnie obowiązującego prawa następujące uprawnienia: ? prawo dostępu do swoich danych oraz otrzymania ich kopii - na podstawie art. 15 RODO, ? prawo do sprostowania (poprawiania) swoich danych - na podstawie art. 16 RODO, ? prawo żądania usunięcia danych osobowych - na podstawie art. 17 RODO, ? prawo do ograniczenia przetwarzania danych -na podstawie art. 18 RODO, ? prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa), gdy stwierdzi Pani/Pan, że przetwarzanie danych narusza przepisy RODO. Odbiorcami Pani/Pana danych będą członkowie grupy zamkniętej na Facebook’u „Magiczna moc bajek – Międzynarodowy Projekt Czytelniczy”. Do danych mogą mieć ponadto dostęp podmioty uprawnione do tego na mocy przepisów prawa. Informujemy, że w ramach przetwarzania danych, o których mowa powyżej nie będą podejmowane decyzje w sposób zautomatyzowany i Pani/Pana dane nie będą profilowane. Więcej informacji na temat przetwarzania danych można uzyskać kontaktując się z Administratorem.

8. OCZEKIWANE EFEKTY
W/w Projekt w swoich założeniach ma sprzyjać osiąganiu następujących rezultatów:

? Wszechstronnemu rozwojowi dziecka w obszarach; społecznym, emocjonalnym, poznawczym i fizycznym,

? Wzrostowi czytelnictwa;

? Doskonaleniu umiejętności językowych dzieci;

? Wzrostowi zrozumienia tekstów i poleceń;

? Nauce twórczego myślenia;

? Poprawie koncentracji, wydłużeniu przedziału uwagi;

? Rozwijaniu pamięci i wyobraźni;

? Zwiększeniu zdolności dzieci do refleksji i krytycznego myślenia;

? Rozwojowi inteligencji emocjonalnej;

 ? Podwyższenie samooceny;

? Rozbudzenia zachowań prospołecznych (chęć niesienia pomocy innym ludziom, wrażliwość na krzywdę innych i niesprawiedliwość).

9. EWALUACJA

Ewaluacja Projektu prowadzona będzie na bieżąco oraz po zakończeniu realizacji Projektu zostanie opublikowany Raport Ewaluacyjny, w którym zostaną ujęte jakościowe i ilościowe efekty działań wszystkich uczestników.

Dodaj komentarz