zmisiowana matematyka

MODUŁ

ZMISIOWANY DZIEŃ MATEMATYKI

Inicjatorem i organizatorem Dnia Matematyki w Polsce jest Stowarzyszenie Doskonalenia
i Rozwoju 4improve. Matematyka w przedszkolu towarzyszy dzieciom od maluszka do starszaka. W tym roku proponujemy świętować jej dzień razem z Małym Misiem. Jak w przypadku każdego modułu również tu zrealizujemy kierunki polityki oświatowej MEN oraz rozwijać będziemy kompetencje kluczowe.

Razem z Misiem przedszkole realizuje kierunek polityki MEN: rozwijanie kompetencji matematycznych. Wiodące kompetencje kluczowe: — matematyczne oraz w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii. Rozwijanie czytelnictwa: tworzenie opowieści matematycznych.

Nauczyciel  z Rodzicami oraz dziećmi dokończą opowieść matematyczną Misiowej Mamy i wspólnie wykonają do niej pomoce tj. misiowe liczmany.

Misiowym spotkaniom zawsze towarzyszy maskotka pluszowego , Nasz MIŚ LUBIŚ został w przedszkolu i  dzielnie pilnuje porządku wśród lalek, autek i innych zabawek:)

Modułowi towarzyszy akcja: „Kartka dla pani profesor”. Z okazji Dnia Matematyki będzie można podziękować pani prof. Edycie Gruszczyk-Kolczyńskiej za dziecięcą matematykę. Do napisania paru ciepłych słów zachęcamy nauczycieli, a o laurki lub rysunki – prosimy dzieci. Prosimy, aby na kartkach wkleić logo projektu, graficzny symbol Zmisiowanych!

Proszę o wykonanie karteczki i wysłanie na maila: lampart_88@wp.pl

Aneta Konefał „Misiowa Mama”

Koordynator projektu w  Tęczowej Akdemii Przedszkolaka

mgr Bożena Zawadzka

POMYSŁY, ZDANIA DO NASZEJ MISIOWEJ OPOWIEŚCI MATEMATYCZNEJ . WYKONANE. LICZMANY PRZESYŁAMY NA ADRES : lampart_88@wp.pl

Misiowa opowieść matematyczna

Proszę dokończyć ją razem z dzieckiem. Każdy pomysł jest dobry. Można zmodyfikować początek bajki, by dostosować ją do wieku dzieci, a także przygotować zabawki, pacynki, ilustracje i w ten sposób uatrakcyjnić tworzenie opowieści. Spróbujcie również zaprojektować misiowe liczmany. Powodzenia!

Mały Miś obudził się o siódmej rano i przeciągnął się, ziewając (o której obudził się miś?). Zamruczał sam do siebie: Ale jestem śpiący… Wstaję…Wstaję…ale zostanę jeszcze w łóżku dziesięć sekund (policzcie do dziesięciu). Włożył miękkie pantofle i ciepły szlafrok, na którym wyszyte były trzy kaczuszki (ile kaczuszek było wyszytych na szlafroku misia?). Misiowa Mama zawołała go na śniadanie. Przygotowała mu jedną, pyszną kanapeczkę. Na kromce chleba położyła jeden plasterek szynki, dwa mniejsze plasterki sera i trzy plasterki pomidora (z czego Misiowa Mama zrobiła kanapkę?). Tymek przypomniał sobie, że musi wziąć do przedszkola dziesięć, jednakowych przedmiotów, które będą służyć w przedszkolu jako liczmany. Mama rozejrzała się po kuchni
i podała synkowi garść plastikowych zakrętek. Cała rodzina zbierała je, aby pomóc ciężko chorej dziewczynce. Świetnie! – ucieszył się Tymek i zaczął je liczyć. Jeden, dwa, trzy….Ależ mamusiu, tu jest dziewięć nakrętek! Mamusia zapytała: ile ci brakuje? (ile nakrętek brakuje?) i dodała dziecku brakującą nakrętkę. Kiedy Tymek liczył ponownie swoje nakrętki Miś wpadł na genialny pomysł – zrobi swoje własne, misiowe liczmany.

……………………………………………………………………………………………………………………………………….

Co mogło się potem wydarzyć? W przedszkolu, a może w drodze do niego? Jakie liczmany wymyślił Mały Miś?