PONIEDZIAŁEK - 12.04.2021

Szanowni Rodzice, Kochane Dzieci!

W tym tygodniu zapraszamy dzieci z grup starszych (6-latki) w „Niezwykły  świat zwierząt egzotycznych”.

Domem dla zwierząt egzotycznych w naszej strefie geograficznej jest ZOO. Można tam poznać, zaobserwować zwierzęta z całego świata! W ZOO mieszkają zebry.

Oglądnij i posłuchaj ciekawostek o zebrach.
Link do filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=c-m4ropKOJU

Ich nazwa będzie wyrazem podstawowym do odkrywania małej i wielkiej, drukowanej i pisanej litery „Z”, „z”.

Analiza i synteza słuchowa słowa zebra.

Podziel wyraz zebra najpierw na sylaby – określ ile tych sylab jest. Następnie wyraz zebra podziel na głoski. Sprawdź, czy jest różnica pomiędzy ilością sylab a ilością głosek.  Określ, które z głosek są samogłoskami, a które spółgłoskami?

A teraz wypowiedz, jak największą liczbę słów, w których głoskę „z” słychać na początku wyrazu – (np. zoo, zupa, zero, zegar, zaspa…), a teraz wymień słowa kończące się na głoskę „z” – (np. arbuz, bez, …) oraz wymień słowa, w których głoska „z” znajduje się w środku wyrazu – (np. bluza, muzeum, lizak…).

To jest litera mała „z”, a to jest wielka litera „Z”.
Przyglądnij się literce „z” i opowiedz, z jakimi przedmiotami kojarzy Ci się kształt tej litery.
Kształt litery „z” kreśl w powietrzu prawą ręką, następnie lewą ręką, potem obiema rękami. Wykorzystując sznurówkę, czy wstążkę lub kreatywny drucik uformuj kształt litery „Z”. Ułóżcie kształt litery „Z” z klocków, koralików.

Wykonaj zadania z naszej książki „Olek i Ada”, część 4, str. 4-5.

Miłego dnia!