CZWARTEK - 15.04.2021

MOTYLKI - DZIECI STARSZE

Szanowni Rodzice, Kochane Dzieci!

Dzisiaj zapraszamy do zabaw z liczbami. Na rozgrzewkę posłuchaj piosenki i wraz z nią tańcz, skacz i licz! „Ćwiczenia z liczeniem w podskokach.” - https://www.youtube.com/watch?v=bzboHM5GUzg

Po zabawach rytmiczno-tanecznych z liczbami otwórz swoją książkę „Olek i Ada”,na stronie 10-11. Policz ilość zwierząt egzotycznych w pętli  po lewej stronie, a następnie w pętli po prawej stronie. Naklej kartoniki z odpowiednimi liczbami. Wykonaj pozostałe zadania liczbą 10, na wskazanych stronach książki (str.10-11).

Dobrej zabawy!

ŻABKI

Drodzy Rodzice i kochane Przedszkolaki!

Poszukajcie ciekawostek związanych ze zwierzętami żyjącymi na całym świecie, możecie je znaleźć nie tylko w telewizji podczas oglądania filmów przyrodniczych, ale także w Internecie oraz książkach i atlasach.

Rozwiążcie zagadkę: „Co to za ogród – zapytał Olka tata – gdzie żyją zwierzęta z różnych stron świata?” (ogród zoologiczny)

Odpowiedzcie na pytania:  Co to jest ogród zoologiczny? Dlaczego ludzie zakładają ogrody zoologiczne? Jak należy się zachowywać w zoo? Co to znaczy, że niektóre gatunki  zwierząt  są zagrożone wyginięciem?  Wyjaśnijcie znaczenie słów: zwierzęta egzotyczne. Przypomnijcie sobie, czy byliście już z rodzicami w ogrodzie zoologicznym, a jeśli tak, to jakie zwierzęta tam spotkaliście.

Zapraszamy Was do rozwiązania zagadek związanych ze zwierzętami:

Mieszka w zoo zwierzak duży,

chyba z tysiąc kilo waży.

Paszczą kłapie niby bramą

i wciąż nudzi się tak samo

i gdy śpi, i gdy się budzi. (hipopotam)

Kryje się w nim lampa,

co w ciemności świeci.

To jest dziki . . .

Czy go znacie dzieci? (lampart)

Nos zadarty i za duży

do niczego mi nie służy.

Ani nim nie wącham ani nim nie kicham ,

Ani nie trąbię, choć to róg .

Znajdziesz mnie, gdy Zoo przekroczysz próg. (nosorożec)

Ktoś jej futro wymalował
w paski czarno-białe.
O jakim zwierzęciu mowa
wiecie doskonale. (zebra)

Dumny dźwiga swe dwa garby,
niczym dwa największe skarby.
I jest w bardzo złym humorze,
że trzeciego mieć nie może. (wielbłąd)

Znasz jej wysokość? W Afryce żyje
i ma najdłuższą na świecie szyję. (żyrafa)

Zwierzę to dziko żyjące
jest królem, lecz nie w koronie,
ma grzywę, choć nie jest koniem.

Przeraża swym rykiem

nawet zwierzęta dzikie. (lew)

Olbrzymie uszy do wachlowania
ma i też trąbę - lecz nie do grania! (słoń)

Jak się nazywa taki ptak,

który na co dzień nosi frak?

Skrzydła ma jak płetwy.

Nie fruwa wcale,

za to pływa doskonale. (pingwin)

Skacze, psoci i figluje,

z gałęzi na gałąź przeskakuje.

Kto figlarkę ową zna,

chętnie jej banana da. (małpa)

W Australii mieszkam i dużo skaczę,

często zwą mnie tutaj torbaczem.

W torbie swojej dzieci noszę,

mogę je pokazać, o proszę! (kangur)

Zapraszamy do zabawy matematycznej „Lampart” – przeliczanie w zakresie dziesięciu.

„Lampart smutno na nas zerka,

bo zgubił cętki z futerka.

Przedszkolak cętki odnalazł

I lampartowi odda zaraz”

„Lampart” podaje dowolną liczbę i dziecko klepie go po plecach tyle samo razy („przykleja cętki”) i głośno liczy.

Następnie wykonajcie zadania w naszej książce na stronie 10 i stronie 11. Policzcie, ile jest monet jednozłotowych. Przyjrzyjcie się liczbie 10 drukowanej i pisanej. Następnie przeczytajcie zapis matematyczny.

Policzcie zwierzęta w pętli. W której pętli jest mniej zwierząt, a w której więcej. O ile zwierząt jest więcej? Policzcie, wykorzystując, guziki, fasolę.

Na stronie 11 ponumerujcie zwierzęta od 1 do 10. Używając liczebników porządkowych: pierwszy, drugi, trzeci… nazwijcie zwierzęta będące po lewej, a następnie po prawej stronie. Podzielcie na głoski wybrane nazwy zwierząt.

Napiszcie 10 po śladzie, a nastepnie samodzielnie.

Miłej zabawy!