ZABAWY LOGOPEDYCZNE 1
- Gimnastyka narządów mowy „Poszukiwanie wiosny”
Rodzic opowiada dziecku historię o języczku, który wybrał się na poszukiwanie wiosny. Dzieci wykonują we wskazanym momencie określone czynności.
Zbliżała się wiosna. Za oknem słychać było śpiew ptaków (dzieci naśladują głos ptaków). Języczek wybrał się do lasu na poszukiwanie oznak wiosny. Jechał na koniku („klaskają”, uderzając szerokim językiem o podniebienie). Na łące zobaczył bociany (wymawiają „kle, kle”). Zatrzymał się na leśnej polanie (uczestnicy wymawiają „prr”). Zsiadł z konia, rozejrzał się wokoło (oblizują wargi ruchem okrężnym). Świeciło słońce, wiał delikatny wiatr (wykonują krótki wdech nosem i długo wydychają ustami). Było ciepło i przyjemnie (uśmiechają się, rozchylając wargi). Na skraju polany zakwitły wiosenne kwiaty: zawilce i sasanki. Pachniało wiosną (dzieci oddychają głęboko, wdychając powietrze nosem, wydychając ustami). Języczek pochylił się i powąchał kwiaty (wdychają powietrze nosem) i kichnął (kichają, wymawiając „apsik”). W tym momencie zauważył przeciskającego się przez zarośla zaspanego jeża (ziewają). Zrobiło się późno. Języczek wsiadł na konia i pogalopował do domu („klaskają”, uderzając szerokim językiem o podniebienie).
- Zabawa oddechowa „Wiosenny wiatr”
Dzieci delikatnie dmuchają na papierowe trawki długim strumieniem powietrza. Naśladują wiosenny wiatr.
- Zabawa ortofoniczna „Wiosenne porządki”
Dzieci naśladują ruch i dźwięki związane z zamiataniem szczotką, wymawiając szu-szu… i związane z odkurzaniem odkurzaczem, wymawiając, żżż…
Zabawy usprawniające narządy mowy, mogą być inspiracją do wykonania wspólnej pracy plastycznej o tematyce wiosennej.
R. Sprawka, J. Graban, „Logopedyczne zabawy grupowe dla dzieci od 4 do 7 lat”