Kontakt
TĘCZOWA AKADEMIA PRZEDSZKOLAKA - Samorządowe Przedszkole nr 123 w Krakowie


KRAKÓW

ponad 5 lat temu

Najpiękniejsze miejsce świata – mój Kraków. Zapraszamy do zabaw ukazujących piękno naszego miasta i sprzyjających zapoznaniu lub utrwaleniu wyglądu  herbu Krakowa.
Prosimy Rodziców o przeczytanie, a dzieci o uważne słuchanie wierszyka na podstawie piosenki pt. „Najpiękniejsze miejsce świata”(wyd. MAC)

Są na całym świecie miasteczek tysiące
i są też wioseczki, jak bajeczki.
Tutaj bloki różne, biurowce, wieżowce,
tam domki, łąki, pola, rzeczki.

A ja mieszkam właśnie tu, tutaj tulę się do snu.
tutaj swoje mam radości i troski.
Każde drzewo tutaj znam, każdą drogę tu i tam.
To jest mój kawałek Polski.
Najpiękniejsze miejsce świata,
w prawo, w lewo, w tył i w przód!
Taki to mój mały cud!

Słychać tu tramwaje i gwar na chodnikach.
Gdzieś indziej jak gdaczą sobie kurki.
W jednym miejscu śmiechy,
a w drugim muzyka,
a w trzecim cicho płyną chmurki.

Po wysłuchaniu wiersza opowiedzmy z dziećmi jego treść. O czym on opowiadał? Czy w naszym mieście są wymienione rodzaje budynków? W jakim my budynku mieszkamy? W bloku a może
w domu? Jaki ten nasz dom jest? Co znajduje się w pobliżu naszego domu? Wyglądnijmy przez okno
i opowiedzmy o najbliższym  krajobrazie.
Odpowiedzmy sobie na pytanie czy w naszym mieście jeżdżą tramwaje? Będzie to inspiracja do zabawy „Krakowskie tramwaje”.
Dla dzieci młodszych. Wykorzystajmy do tej zabawy kostkę do gry. Rzucajmy kostką, a następnie dziecko niech policzy oczka na kostce i poda numer tramwaju, jaki akurat jedzie. Zgodnie z ilością oczek na kostce poskaczmy z dziećmi. Za każdym razem niech to będzie inny rodzaj skoku: znany wszystkim Pajacyki, skoki obunóż, na jednej nodze. Oczywiście możemy wprowadzić sobie inne elementy ruchu według własnych pomysłów.
Dla dzieci starszych wykorzystajmy nie tylko kostkę do gry, ale też kartoniki z cyframi. Niech dzieci rzucają kostką, przeliczają oczka na niej, podpisują kartonikami z cyframi daną liczbę oczek, mogą też tę liczbę napisać i także wykonywać różnego rodzaju skoki, skłony, przysiady.

A teraz zobaczmy, jak wygląda herb naszego pięknego Krakowa. Co znajduje się na nim, opowiedzmy o znaczeniu symboli znajdujących się w herbie, o jego kolorach.  Obrazy herbu poniżej. Dzieci młodsze mogą pokolorować kolorowankę – herb Krakowa. Dzieci starsze wykleić kolorowym papierem lub można pokolorować go, pociąć na kawałki ( części) i ponownie złożyć oraz nakleić na inną czystą kartkę.
Zapraszamy i życzymy miłej, ciekawej zabawy.

 

 


 

 

 

Brak zdjęć w tej galerii