Kontakt
TĘCZOWA AKADEMIA PRZEDSZKOLAKA - Samorządowe Przedszkole nr 123 w Krakowie


MIERZENIE POJEMNOŚCI AL

ponad 5 lat temu

 Mierzeniem pojemności płynów.
Zabawy i ćwiczenia  dla dzieci starszych.


Prosimy rodziców o przygotowanie kilku butelek z plastiku z zakrętkami, np. o pojemności 1 L z różną zawartością wody zabarwionej farbą, a także3  butelki – 05 L i butelki o pojemności 1,5 L.

 

  • Pierwsza zabawa ma na celu określanie ilości wody w butelkach.
    Proszę postawić przed dzieckiem zakręconą butelkę z wodą i zadać pytania: Ile jest wody w butelce – dużo czy mało? Następnie przewrócić butelkę i zapytać, czy teraz w tej butelce jest tyle samo wody?

     
  • Do kolejnego ćwiczenia proszę ustawić butelki według wzrastającej w nich ilości wody.
    Tutaj dziecko niech przyglądnie się ustawionym butelkom i określi, w której butelce jest najwięcej wody zabarwionej, a w której najmniej.
    Po prawidłowej odpowiedzi kolejnym zadaniem dziecka niech będzie ustawienie butelek według ilości zawartego w nich płynach – od tej z najmniejszą ilością wody, do tej z największą ilością. Zabawę można powtórzyć w układzie odwrotnym, to znaczy wzrastającym. Proszę pamiętać, aby dzieci układały butelki w kierunku od lewej do prawej strony.

     
  • A teraz proszę odkręcić butelki. Pokażmy dziecku sposób dmuchania w odkręcone butelki, a następnie niech same dokonują ćwiczenia z jednoczesnym słuchaniem różnych dźwięków wydobywających się z butelek w zależności od ilości wody zawartych w pojemnikach.
     
  • Zapoznanie z miarą płynów.
    Proszę pokazać dziecku butelki – 0,5 L, 1 L, 1,5 L i opowiedzieć dziecku, że miarą płynów jest 1L. 0,5 litra to jest połowa 1 L. Nalejmy do dwóch butelek o pojemności 0,5 L i powiedzmy, że to jest taka sama ilość wody, co w butelce o pojemności 1 litra. Dziecko, aby przekonało się, że tak jest faktycznie niech przeleje wodę z dwóch butelek  - 0,5 L do jednej butelki 1 litrowej. Następnie niech ponownie wodę rozleje do mniejszych butelek, tak by było w nich tyle samo wody. Teraz przejdźmy do butelki o pojemności 1,5 L, z którymi dzieci mają często do czynienia z tytułu popularności wód mineralnych. Opowiedzmy dziecku, że w takiej butelce mieści się ilość wody z trzech butelek mniejszych o pojemności 0,5 litra.

     
  • Sprawdzanie ilości napojów w dwóch różnych butelkach (jedna niska i szeroka, a druga – wąska i wysoka) za pomocą wspólnej miary. Będą potrzebne dwie butelki i kubeczek – jako jedna miara. Poprośmy dziecko o przelanie wody do kubka z jednej butelki, a potem z drugiej butelki i policzenie, ile kubków wody było w jednej butelce, a ile w drugiej butelce. Zadaniem dziecka będzie tutaj również określenie, gdzie wody było więcej i wyciągnięcie wniosku, że wody było tyle samo.
     
  • Zabawę można kontynuować wykorzystując kubek, jako miarkę oraz szklanki różnego rodzaju. Do każdej szklanki dziecko niech ponalewa po jednym kubeczku wody i zaobserwuje, że o ilości wody nie mówi poziom w szklankach, tylko miarka, jaką jest kubeczek. Zabawę tą można przeprowadzić wykorzystując sok owocowy, który możemy potem wypić z członkami rodziny.

Życzymy dobrej zabawy!

Brak zdjęć w tej galerii