Kontakt
TĘCZOWA AKADEMIA PRZEDSZKOLAKA - Samorządowe Przedszkole nr 123 w Krakowie


EKOWYZWANIE - KSIĄŻKA

ponad 2 lat temu

PRZYSTANEK WĘDRUJĄCEJ KSIĄŻKI- EKO WYZWANIE NA MIESIĄC KWIECIEŃ

Książka uczy, bawi, książka naszym przyjacielem jest.
Książka to uśmiech, to spacer po plaży, to zwykła ciekawość czy coś się wydarzy.
Książka to radość, to dobry kolega, najlepsze lekarstwo, gdy coś dolega. Książka to magia, tajemnica, to największa na świecie wiedzy skarbnica. Z książką przez życie możesz iść jak chwat, możesz czerpać wiedzę i zmieniać świat.
Do podjęcia realizacji  tegoż Eko wyzwania przede wszystkim zmobilizowała nas konieczność dbania o naszą przyrodę jak również święto książki obchodzone 23  kwietnia jako Światowy Dzień Książki.  Na samym początku  poznaliśmy rodzaje książek: bajki, legendy, wiersze,  atlasy, encyklopedie, książki kulinarne, historyczne, książki do kolorowania, podręczniki do nauki. Poznaliśmy także książkę dla ludzi niewidzących, która napisana jest alfabetem Braille’a  oraz  książki do słuchania audiobooki.  Dowiedzieliśmy się, po co człowiekowi potrzebne są książki i jakie korzyści płyną z ich czytania.
Każdy z nas z wielkim zainteresowaniem przeglądał książki zgromadzone w naszej przedszkolnej biblioteczce oraz książki zgromadzone przez panie nauczycielki. Poznaliśmy budowę książki: okładka, obwoluta, grzbiet, strona tytułowa, spis treści, etapy powstania książki oraz nazwy zawodów osób, które ją tworzą : pisarz( autor książek), grafik, ilustrator, wydawca, drukarnia, księgarnia, biblioteka. Wybraliśmy się do biblioteki, gdzie mogliśmy poznać jak wygląda miejsce w którym mieszkają książki. Na własne oczy zobaczyliśmy tak wielką ilość książek o różnej tematyce. Poznaliśmy prace pani bibliotekarki, która na samym początku zapoznała nas z regulaminem obowiązującym w bibliotece oraz z zasadami prawidłowego korzystania z książek. Pani bibliotekarka pokazała nam w jaki sposób można dać zapomnianym  czasem niechcianym książką  nowe życie. Zapisaliśmy się do biblioteki , pożyczyliśmy książkę, którą z radością przeczytaliśmy. Wzbogaciliśmy naszą przedszkolną biblioteczkę nowymi zakupionymi w księgarni książkami. Zorganizowaliśmy dla wszystkich chętnych czytelników z naszego przedszkola przystanek wędrującej książki, gdzie z tego niezwykłego miejsca można wziąć do poczytania wybraną przez siebie książkę. Chcąc promować czytelnictwo postanowiliśmy zorganizować akcje zbierania książek, które nam już są niepotrzebne, a chcemy podzielić się z innymi dziećmi.

Dodaj komentarz