Kontakt
TĘCZOWA AKADEMIA PRZEDSZKOLAKA - Samorządowe Przedszkole nr 123 w Krakowie

MAGICZNA MOC BAJEK

 

REGULAMIN PROJEKTU
"MAGICZNA MOC BAJEK"

W październiku 2019 roku grupa Biedronek
pod opieką p. Marty Kucharek oraz
p. M
ałgorzaty Jardel
przystąpiły do realizacji Międzynarodowego Projektu Czytelniczego
"MAGICZNA MOC BAJEK"

 

MARZEC

"STRACH MA WIELKIE OCZY"

Tematykę VI modułu realizowaliśmy w większości zdalnie.
Jak wiemy z powodu pandemii zamknięto miedzy innymi przedszkola. 
Chcąc realizować do końca projekt poprosiliśmy Rodziców o pomoc w zorganizowaniu i realizacji tematów z miesiąca marca.
Bardzo dziękujemy wszystkim Rodzinkom, które włączyły się w tą pomoc, a jednocześnie spędziły - myślę - fajnie i ciekawie czas z dzieckiem w domu. 
Tematy projektu są naprawdę bardzo wartościowe, pouczające i więc Rodzice mogli też wiele dowiedzieć o swoich dzieciach.

1. "STRACH" - rozmowa z Rodzicami na temat strach, co to jest??? Jaki jest mój strach, czego się boję? Jakie uczucia towarzyszą dziecku gdy się boją?

Udostępnienie Rodzicom bajki "Strach" - Domisie oraz opowiadania "Strach ma wielkie oczy" G. Wolszczak.
 

2. "STRACH MA TYLKO WIELKIE OCZY" - to zadanie dla całej Rodzinki. Teatr cieni - powstawały tu naprawdę cudne obrazy. Niektóre Rodzinki twaorzyły do tego swoje własne bajki, opowiadania. Temat miał na celu głównie pokazanie dzieciom, że strach ma TYLKO wielkie oczy i tak naprawdę możemy go pokonać. Mamy wokół siebie bliskie, kochające osoby, które zawsze nam pomogą 

FOTORELACJA>>>

 

3."BYŁ SOBIE STRACH" - to zadanie plastyczne. Nasze Biedroneczki miały namalować, narysować swój strach przy muzyce poważnej - nagraniu J.S. Bacha"Toccata". Przy wykonaniu tych prac, mogliśmy się dowiedzieć czego boją się nasze dzieci. Małgosia boi się pająków, Robert  - Lodziarza, wykonał piękna pracę techniką  NLP – reframing  i metaredagowanie, Filipek, który boi się potworów, Antoś, Julia, Karolinka, które mają bardzo "fantastyczne" strachy.

FOTORELACJA>>>

 

4. "21 MARZEC - DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI" - ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA

FOTORELACJA>>>
LUTY

"CZY WARTO KŁAMAĆ?"

To temat kolejnego V już modułu, realizowaliśmy go w następujacy sposób:

1."JAK PINOKIO STAŁ SIE DOBRYM CHŁOPCEM" - na początek czekała na nas zagadka. Każde dziecko otrzymało kopertę, a tam.... jakieś puzelki. Zadaniem dzieci było ułożenie puzzli i odgadnąć, kto jest bohaterem dnia. Kolejnym krokiem było wysłuchanie bajki audio - PINOKIO czyli przypomnienie sobie historii drewnianego pajacyka, który stał się chłopcem.  Następnie uważnie słuchając bajki układaliśmy historyjkę obrazkową. Na koniec dnia bardzo chętnie usiedliśmy do kolorowania Pinokia.

FOTORELACJA>>>

 

2."DREWNIANY PAJACYK" - co prawda nie udało nam się zorganizować warsztatów stolarskich, ale obejrzeliśmy filmik o pracy stolarza. Poznaliśmy właściwości drewna - skąd się bierze, do czego może służyć. Wykonalismy też pracę plastyczno - techniczną "Drewniany pajacyk" z wykorzystanie drewnianych patyczków. Pajacyki wyszły cudnie :) Z resztą sami zobaczcie....

FOTORELACJA>>>

 

3."MAŁE KŁAMSTWO TO DUŻY PROBLEM - CZY WARTO KŁAMAĆ?" - aby dowiedzieć się więcej na temat kłamstwa, tego czy warto kłamać i co tak naprawdę znaczy przysłowie "KŁAMSTWO MA KRÓTKIE NOGI" udalismy sie do pobliskiej biblioteki. Pani bibliotekarka, bardzo ciekawie poprowadziła z nami ważne zajęcia, a my zastanowimy się 2 razy zanim skłamiemy...

FOTORELACJA>>>

Wzbogaciliśmy też naszą projektową bibioteczkę o kolejne pozycje książkowe.
STYCZEŃ

Nowy Rok, kolejny miesiąc i realizacja modułu nr IV -
"JESTEŚMY RAZEM - POMAGAMY SOBIE WZAJEMNIE"
RÓŻNE RODZAJE NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI

1. "NIESPODZIANKA"podeszliśmy do tego z wielkim zaangażowaniem. Skontaktowalismy się z przedstawicielem Fundacji "O ZDROWIE DZICKA" działającej przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie Prokocimiu. Po konsultacji z Panem Bartłomiejem wiedzieliśmy co możemy zrobić, aby choć na chwilę dzieci zapomniały o bólu i chorobie. Nasza grupa zorganizowała więc akcję pod hasłem "O UŚMIECH DZIECKA" i poprosiła o pomoc całą społeczność przedszkola - Tęczowej Akademii Przedszkolaka. Zebraliśy wiele ciekawych gier - edukacyjnych, karcianych, planszowych itp, puzzli, dla najmłodszych gryzaczków i przekazaliśmy wspólnie z Panią Dyrektor - Violettą Świątko na ręce przedstawiciela fundacji. Dziś wiemy, że to będzie dłuższa współpraca i wspólnie będziemy dbać o UŚMIECH DZIECI. 

FOTORELACJA>>>

 

2." MAGICZNE SŁOWA I GESTY" najlepszym sposobem na przekazanie informacji, komunikowania się za pomocą gestów są kalambury. Na początku Biedroneczki troszkę nieśmiało podeszły do tematu, ale odrobina zachęty i pierwsi chętni i odważni pokazali wszystkim, że to jest to wykonalne. Chociaż mieliśmy przy tym dużo zabawy to jednak wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że taka komunikacja wcale nie jest łatwa. Teraz też wiemy, jak czuje się osoba niesłysząca lub niedosłysząca. Nauczyliśmy się też pięknej piosenki "Budujemy ciszę".

FOTORELACJA>>>

3."ROZMAWIAJMY POMAGAJMY" - temat niepełnosprawności nie jest łatwy, tym bardziej rozmawiając z dziećmi. Na początku nie wiedziłam jak delikatnie "ugryźć temat", lecz moje obawy szybko zniknęły. Nasze Biedroneczki podeszły do tematu bardzo dojrzale. Na początek powiedzieliśmy sobie o różnych typach niepełnosprawności, skąd się mogą one brać jak rówież poznaliśmy znaki informacyjne, które mogą pomóc osobom niepełnosprawnym ale także  informują nas, że takie osoby mogą przebywać w naszym otoczeniu. Wtedy musimy zadbać o to, aby mogli czuć się wśród nas bezpiecznie. Wykorzystując platformę na kółkach mogliśmy zobaczyć jak to jest poruszać się na wózku, a także przemieszczać się skacząc na jednej nodze.Wybraliśmy się także na spacer w nasze najbliższe otoczenie sprawdzić, jakie udogodnienia architektoniczne dla osób niepełnosprawnych oferuje nasze miasto. Zwróciliśmy uwagę na zaznaczenie miejsca na chodnikach przed przejściem dla pieszych, sygnał sygnalizacji świetlnej, autobysy bez schodków, winda zewnętrzna przy budynku, winda wewnętrzna i przystosowana toaleta dla niepełnosprawnych np. w muzeum, gdzie byliśmy na wycieczce, no i oczywiście podjazdy do budynków. Rozmawialiśmy także o tym jak My sami moglibyśmy pomóc takim osobom i pomysłów było wiele. Trzeba jednak pamiętać ważną rzecz - NIGDY nie można pomagać na siłę, NALEŻY delikatnie spytać czy nie potrzena jest pomoc w danej chwili!!!

Wiemy też, co oznacza słowo TOLERANCJA i jak ważne jest bycie tolerancyjnym i pomocnym. Obejrzeliśmy film edukacyjny, który bardzo wiele nam uświadomił.

FOTORELACJA>>>


4. "INNY - ZNACZY LEPSZY" - czy osoba niepełnosprawna może mieć pasje? Może być artystą? Malarzem? Sportowcem, a nawet mistrzem olimpijskim? Te pytania troszkę wzbudziły niepewność, jedni odpowiadali TAK inni podchodzili do tego bardziej sceptyczne. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości dzieci wysłuchały najpierw opowiadania z serii "Kicia Kocia - gra w piłkę", którą przyniosła Hania. Następnie obejrzeliśmy film fabularny o paraolimpijczykach, sportowcach niepełnosprawnych, a także o niezwykłym artyście -Pan Stanisław Kmiecik pokazał nam, że bez rąk można malować piękne obrazy. Dzieciaczki robiły ogromne oczka ze zdziwenia. Postanowiliśmy sami spróbować czy tak rzeczywiście się da. Na początek sprawdziliśmy sprawność sowich stópek z wykorzystaniem apaszek a następnie malowaliśmy stopami serduszka. To było niezwykłe doswiadczenie. Długo o nim rozmawialiśmy, i wiemy, że w domach z wielkimi emocjami dzieci opowiadały o swoich doświadczeniach.

FOTORELACJA>>>


5. "KSIĄŻECZKA SENSORYCZNA" - rozmawiając o osobach niewidomych zrobiliśmy ksiażeczkę sensoryczną z różnymi fakturami. Zobaczyliśmy także jak wygląda książka pisana w języku niewidomych czyli za pomocą alfabetu Brailla.
Zdobyliśmy także podstawowe wiadomości na temat samego Louisa Brailla.

FOTORELACJA>>>

 

Ponad to zrealizowaliśmy kilka innych zadań w tematyce projektu:

*ZAJĘCIA SENSORYCZNE - podczas tych zajęć moglismy wczuć się w sytuację osoby niewidomej, która musi mieć bardzo wyczulany nie tylko zmysł słuch ale i dotyku. Przygotowana ścieżka sensoryczna to było nie lada wyzwanie. Próbowalismy po niej przechodzić sami i z pomocą kolegi, koleżanki. Ta druga wersja była jednak trochę łatwiejsza, co uświadamia nam, że pomoc drugiej osoby może bardzo ułatwić życie takiej osobie.

FOTORELACJA>>>

*KTO TO TAKI?  - wykorzystalismy znaną zabawę "Ciuciu Babkę" do pokazania dzieciom jak ważny dla osoby niewidomej jest dotyk. Próbowaliśmy rozpoznać naszą koleżankę, kolegę za pomocą dotyku. Oj nie było to łatwe :)

FOTORELACJA >>>

*NASZE OCZKA WIDZĄ WIĘCEJ - zwróciliśmy uwagę na to, jak wiele potrafią zobaczyć nasze oczka, jak potrafią pobudzić naszą wyobraźnię. Rysunek kreatywny, czyli "coś" z jednaj linii, fali, kółka - potrafią powstawać piękne obrazy. A co zobaczyły i wyczarowały oczka naszych Biedroneczek....

FOTORELACJA >>>

 

 

 
GRUDZIEŃ

Grudzień to czas realizacji modułu III pod hasłem "CZY INNY ZNACZY GORSZY"

1."CZY INNY ZNACZY GORSZY" - realizację tego modułu rozpoczęliśmy od przeczytania baśni H. CH. Andersena "Brzydkie kaczątko". Baśń skłoniła nas do rozmów, refleksji. Dzieci z wielkim zaangażowaniem wypowiadały się na ten temat przytaczając wiele sytuacji zaobserwowanych w otaczającym nas świecie, najbliższym otoczeniu.

 

2."TANIEC KACZUSZEK" -oj ile radości sprawiło nam przebranie się za kaczuszki i odtańczenie "Tańca kaczuszek"

FOTORELACJA>>>

 

3."JEZIORO ŁABĘDZIE" - ten temat rozpoczęliśmy od wspólnego oglądania baletu "JEZIORO ŁABĘDZIE"
P. Czajkowskiego. Zainspirowani pięknym pokazem sami próbowaliśmy tańczyć podstawowe figury baletowe do pięknej muzyki baletowej. Bawiliśmy się też z piórkiem ćwicząc swój oddech. Był nawet konkurs, które piórko najdłużej utrzyma się w powietrzu.

Słuchając muzyki malowaliśmy piórkami piękne jezioro i łabędzie, które powstały z odciśnietych rączek. Efekt był piękny, magiczny.

FOTORELACJA>>>

 

4."KARTKA DLA PRZYJACIELA" - z okazji okresu świątecznego i noworocznego wysłaliśmy własnoręcznie robione kalendarze na Nowy Rok 2020 z życzeniami do Szkoły Językowej we Włoszech (zaprzyjaźniony nauczyciel - Anna Baranowska) oraz do naszych przyjaciół z Zakliczyna.
 

FOTORELACJA>>>

 
LISTOPAD

Listopad upłynął nam pod hasłem PRZYJAŹNI -
1. "Kto to jest PRZYJACIEL" - Biedroneczki przynosiły do czytania bardzo ciekawą literaturę dziecięcą, która przybliżała nam ten temat. W naszej biblioteczce pojawiły się Przygody Kubusia Puchatek i jego przyjaciół,
przygody Franklina i przyjaciół. Czytaliśmy też książki autrostwa Grzegorza Kasdebke "Księga uczuć", "Przyjaciele"
oraz "Przepis na przyjaźń - jak pielęgnować koleżeńskie relacje" - Christine Adams.
Dzięki tej ciekawej literaturze łatwiej nam było rozmawiać o przyjaźni i zrozumieć jak ważną rolę odgrywa ona w naszym życiu. W naszej grupie też można spotkać serdecznych Przyjaciół :)

FOTORELACJA>>>

 

2."Kwiat przyjaźni" - wykonując pracę i tworząc piękny kwiat przyjaźni rozmawialiśmy o tym jakie cechy powinien mieć dobry przyjaciel, jakie cechy powinniśmy My posiadać, aby być dobry Przyjacielem. Lojalność, życzliwość, szczerość, dobroć - to tylko niekktóre ważne cechy. Dzięki przeczytanym opowiadaniom łatwiej nam było zrozumieć co one oznaczają.

 

FOTORELACJA>>>

 

3. "Puchatek szuka przyjaciela" - w naszej grupie zorganizowaliśmy także przyjacielskie zawody sportowe, które polegały oczywiście na pokonaniu toru przeszkód, ale najważniejszą kwestią było to, aby do celu dotrzeć razem, pomagając sobie po drodze i sprawić by nasz Przyjaciel nam zaufał :)

FOTORELACJA>>>

 

4. Ponad to :

* Obchodziliśmy" Dzień Postaci z Bajek"

FOTORELACJA>>>


* "Jak dobrze, że Cię mam" - wspólnie stworzyliśmy album w którym znalazły się rysunki, portrety naszych Przyjaciół

FOTORELACJA>>>

 
PAŹDZIERNIK

GRUPA "BIEDRONKI" z wielkim zapałem przyłączyła się do realizacji projektu "MAGICZNA MOC BAJEK".
Oto mała fotorelacja z wykonanych zadań

Moduł I
"SZANUJĘ DRUGIEGO CZŁOWIEKA"

 

1.„Pomocnicy Kopciuszka” -na początek przeczytaliśmy bajkę "Kopciuszek", odbyła się również rozmowa na temat zachowania sióstr i Macochy.  Na koniec absolwentka naszego przedszkola - Pola zorganizowała mały quiz, do którego wszyscy podeszli z wielkim zaangażowaniem. Wspólnie także ułożyli historyjkę obrazkową, którą samodzielnie kolorowali.

FOTORELACJA >>>
 

2.„W naszej sali w czterech kątach każdy sam po sobie sprząta” - każdy z nas lubi porządek wokół siebie, dlatego też nasze Biedronki dbają o czystość naszej sali, a równocześnie o nasze bezpieczeństwo

FOTORELACJA>>>

 

3.„Pracuś” - wybraliśmy też logo naszej odznaki Pracusia i pięknie ją ozdobiliśmy. Z dumą też po każdym sprzątaniu ją prezentujemy.

FOTORELACJA>>>

 

4.„Międzypokoleniowe działania” - zaprosiliśmy do nas nasze Babcie i naszych Dziadków, aby razem wykonać pyszną sałatkę jarzynową

FOTORELACJA>>>

 

5.„Zaczarowana dynia”28 października w grupie Biedronek odbyły się "Jesienne warsztaty z Rodzicami".
Tym razem naszym tematem przewodnim była DYNIA !!!
Rodziców i nasze Biedroneczki czekało nie- lada zadanie
- przy pomocy przeróżnych, pięknych, błyszczących artykułów plastycznych oraz darów Pani Jesieni
stworzyć ZACZAROWANE DYNIE
Efekt ????

FOTORELACJA>>>

 

 

6.Ponad to zorganizowaliśmy w naszej sali "KĄCIK PROJEKTOWY"

 

Ponieważ bardzo spodobał nam się temat postanowiliśmy pomóc Kopciuszkowi w kuchni - dostaliśmy listę zakupów, w na naszym małym straganie kupiliśmy niezbędne produkty, a następnie przygotowaliśmy pyyyyszną, zdrową ZUPĘ DYNIOWĄ.
Ach jaka była pyszna

FOTORELACJA>>>